MAURYCY GOMULICKI
Nowe przygody Sierotki Marysi albo Spełnianie marzeń
instalacja i fotografie
muzyka (grzyba drąży akustycznie) Robak Niziński
------------Otwarcie wystawy 15.09, czynna do 29.09
------------Kurator: Ewa Gorządek


Nowe przygodySierotki Marysialbo Spełnianie marzeń

Seksualność istotna w życiu nas wszystkich pojawia się w nieprzeliczonej mnogości przedstawień. Takich, które próbują analizować zjawisko, jak i tych, które wykorzystują jego komercyjną nośność. Zmysłowść jest tak kwestią temperatury krwi, jak efektem marzeń. Jest też kategorią estetyczną. W seksie niezbędna jest wyobraźnia. Traktowany, czy to niesłychanie poważnie czy zgoła przaśnie nie daje się okiełznać. Nie o to też chyba chodzi - niech pozostanie sferą niepokojącą i magiczną, ale zamiast tak strasznie się desperować, może warto się zaprzyjaźnić.

"Spełnianie Marzeń" jest właśnie taka próbą oswojenia pragnień, odświeżenia wyobraźni. Próbą powrotu do intensywnego przeżywania zmysłowego piękna będącego zabawą mimo całej "przeżytej " już wiedzy o nim. Od strony formalnej jest wejściem w świat rekwizytów-przedmiotów i implikowanych przez nie sytuacji-przestrzeni.

Od strony konstrukcyjnej jest rodzajem fotografii okolicznościowej, przypominającej zdjęcia z niedźwiedziem w Zakopanem z tą jednak różnicą, że są to okoliczności czasu psychicznego a nie rzeczywistego.

Maurycy Gomulicki


możesz nie wiedziec czego chcesz, ale wyobraź sobie,
że wszystko jest możliwe

muzyka ciepła jak futro
inkrustowana jak grzybi kapelusz
poplątana jak zimne ogniwa łańcucha
frywolna jak pończocha

do grzybowej muzyki nie podchodź z grzebieniem
jest jak blond warkocze marzeń skrywane pod czepkiem
taka już jej uroda

Robert Niziński


program