Galeria 1
24.06.- 7.09.2003

LEON TARASEWICZ, malarstwo
---- Otwarcie wystawy 23.06, godz. 18.00
---- Kurator: Milada Ślizińska

Wystawa pod honorowym patronatem Pana Waldemara Dąbrowskiego Ministra Kultury RP


tarasewicz_plan.jpg
Kliknij w salę, którą chcesz zobaczyć

Leon Tarasewicz jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy polskich. Był autorem realizacji w Polskim Pawilonie na 49. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji w 2001 roku. Wystawa, którą artysta przygotował dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest kontynuacją weneckiego projektu, a jednocześnie dalszym krokiem w poszukiwaniach malarskich Tarasewicza. Ekspozycja obejmuje 5 instalacji malarskich, które artysta wpisuje w konkretną przestrzeń galerii, nadając jej nowy charakter.

Nie będzie to instalacja, lecz miejsce, które jest obrazem - pisze krytyk sztuki Kim Levin - Obraz w prawdziwej przestrzeni. Traktuje on ściany, podłogę, drewniane platformy i rusztowania jako swoisty blejtram dla tego ogromnego, rozszerzającego się w otoczenie obrazu w przestrzeni architektonicznej.

Leon Tarasewicz Leon Tarasewicz
Akcja malarska Leona Tarasewicza na Plaza Real w Barcelonie
w ramach projektu "Polacos. Nowa sztuka z Polski", 2002

Leon Tarasewicz
Akcja malarska Leona Tarasewicza na Plaza Real w Barcelonie
w ramach projektu "Polacos. Nowa sztuka z Polski", 2002

Instalacje Tarasewicza pozwalają widzowi wgłębić się w strukturę obrazu, umożliwiają kontakt z dziełem i szczególne przeżycie koloru i przestrzeni. Artysta doprowadza do bezpośredniej konfrontacji widza z malarstwem, które wychodzi poza przyjęte schematy i ramy, tworząc nowe przestrzenie.
Tarasewicz napisał kiedyś: Moim marzeniem jest, by obrazy przejęły kontrolę nad odbiorcą w taki sposób, by jego otoczenie przestawało istnieć, wtedy obraz, nieograniczony żadnymi ramami, mógłby się bez przeszkód rozrastać, wciągając odbiorcę.

Leon Tarasewicz
Leon Tarasewicz - instalacja

W pierwszej sali Tarasewicz tworzy obraz wprost na podłodze. Używa betonu barwionego pigmentami w 3 podstawowych kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim, który wylewa na drewnianej, wielopoziomowej konstrukcji. Umieszczone pośrodku instalacji 3 pomarańczowe betoniarki, w których zastygł zabarwiony beton, odsłaniają proces powstawania dzieła.

Leon Tarasewicz

W kolejnym wnętrzu obrazy w intensywnych kolorach czerwieni, żółci i błękitu prezentowane są poziomo, na metalowych konstrukcjach. Ten sposób eksponowania daje widzowi nową formę kontaktu z obrazem oderwanym od ściany i podłogi.

 

W trzeciej sali zbudowana jest konstrukcja obiegająca całe wnętrze. Jest to wysokie rusztowanie z pomostem, po którym widz może chodzić oglądając obraz umieszczony wysoko wzdłuż ściany. Artysta również w tej instalacji używa intensywnych kolorów błękitu i żółci, które, mieszając się, dają zieleń.

Leon Tarasewicz - szkic

W kontraście do tej instalacji, która otacza widza, w następnym wnętrzu cała uwaga skupiona jest w centrum. Po środku sali umieszczony jest czerwony monumentalny sześcian.

Leon Tarasewicz - szkic

Wystawę zamyka pomarańczowy tunel, biegnący przez korytarz do wieży. Tunel doprowadza widza do okna, które rozświetla wąską, kolorową przestrzeń.


Dotychczas jego dzieło było pejzażem, lecz nie miało żadnego połączenia z otoczeniem. Teraz może się stać pejzażem absolutnym, pewnym jego wyobrażeniem.
Główny Sponsor wystawy:
PERI Polska

PERI

Sponsorzy:
Mercedes Benz
LOGO MERCEDES
 
 

 

------------------------------------------------------------------------
Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski
Al.Ujazdowskie 6, 00-461 Warszawa, Polska
tel: (48 22) 628 12 71-3, (48 22) 628 76 83 ; fax: (48 22) 628 95 50
e-mail:csw@csw.art.pl