AKTUALNOŚCI
CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec
1 lutego – 21 kwietnia 2014

CZAS PRZYSZŁY DOKONANY.
Współczesna sztuka z Niemiec

Artyści: Nairy Baghramian, DAS INSTITUT (Kerstin Brätsch & Adele Röder), Mariana Castillo Deball, Cyprien Gaillard, Dani Gal, Annette Kelm, Jutta Koether, Armin Linke, Antje Majewski, Henrik Olesen, Yorgos Sapountzis, Nora Schultz, Nasan Tur, Danh Vo, Clemens von Wedemeyer.

Otwarcie wystawy: 31 stycznia 2014, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2014
Kuratorzy: Angelika Stepken, Philipp Ziegler
Galeria 2
 

CZAS PRZYSZŁY DOKONANY / FUTURE PERFECT from CSW TV .


Od 1 lutego do 21 kwietnia 2014 w CSW Zamek Ujazdowski będzie można oglądać prace znaczących artystów, tworzących współczesną niemiecką scenę artystyczną. W ramach wystawy "Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec" kuratorzy Angelika Stepken i Philipp Ziegler zgrupowali prace szesnastu artystów – przedstawicieli młodszego i średniego pokolenia – tworzących głównie w Berlinie, ale pochodzących nie tylko z Niemiec, ale także Francji, Norwegii, Grecji, Wietnamu czy Meksyku.

Wystawa stawia sobie za cel kwestionowanie naszej umiejętności mówienia o przyszłości we współczesnym świecie. "Czas przyszły dokonany" to właśnie forma gramatyczna opisująca wydarzenia i czynności, które zakończą się (albo nie) przed, po lub w określonym momencie przyszłości. Można go stosować również do przewidywania zdarzeń. To jedna z bardziej enigmatycznych form opisywania czasu. Z tej perspektywy prace tworzące wystawę odnoszą się do zagadnienia niepewnej przyszłości i tego co ją może tworzyć – w odniesieniu do przeszłości i teraźniejszości. Przyszłość staje się konceptem, obiektem spekulacji i przewidywań, próbą wyjścia ze schematów myślenia, ale też odniesieniem dla współczesnych zmagań i myślenia o możliwościach i niemożliwościach.

Bogactwo pomysłów oddane jest w formie ich prezentacji. Artyści tworzący wystawę wykorzystują różnorodne media: film, fotografię, rzeźbę, malarstwo, instalacje, kolaże. Zapraszają tym samym widzów do twórczego podejścia do interpretacji przeszłości i myślenia o tym, co przed nami. Być może wspólne kreatywne działanie zmniejszy lęk przed niejasnym jutrem?

 

"Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec" jest najnowszą wystawą objazdową ifa (Institut für Auslandsbeziehungen, www.ifa.de). Dzięki współpracy z Goethe-Institut i CSW Zamek Ujazdowski Warszawa będzie pierwszym miejscem, które wystawa odwiedzi w ramach swojego światowego tournée.

Goethe-Institut w Warszawie wspiera wystawę bogatym programem towarzyszącym.

Wystawie towarzyszy publikacja w języku niemieckim i angielskim.
 

 
Wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy:


sobota, 1 lutego 2014, godz. 12.00, KINO.LAB
Nowa scena artystyczna w Niemczech, dyskusja
Udział biorą: Antje Majewski, Yorgos Sapountzis i Nasan Tur – artyści uczestniczący w wystawie
oraz Angelika Stepken i Philipp Ziegler – kuratorzy wystawy.
Prowadzenie: Kaja Pawełek

środa, 12 marca 2014, godz. 18.00, KINO.LAB
Dani Gal
, wideoprezentacja prac (45 min.) i spotkanie z artystą
Prowadzenie: Katarzyna Bojarska

środa, 26 marca 2014, godz. 18.00 KINO.LAB
Clemens von Wedemeyer
, przegląd filmów (90 min.)

czwartek, 27 marca 2014, godz. 18.00 KINO.LAB
Clemens von Wedemeyer
, przegląd filmów (78 min.) i spotkanie z artystą
Prowadzenie: Joanna Sokołowska

środa, 16 kwietnia 2014, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW
Nie mieszkam w Niemczech, mieszkam w Berlinie. Dyskusja o scenie artystycznej w Berlinie oraz zapowiedź 8. Berlin Biennale
Udział biorą: Juan Gaitán (via skype)  kurator 8. Berlin Biennale, Natasha Ginwala – członkini zespołu 8. Berlin Biennale, Bonaventure Ndikung – dyrektor artystyczny Savvy Contemporary Berlin, Alya Sebti – dyrektorka artystyczna 5. Marrakesh Biennale, Angelika Stepken – dyrektorka Villa Romana w Florencji.
Prowadzenie: Joanna Warsza


PROGRAM EDUKACYJNY

IMAGINE TO IMAGINE
- warsztaty ifa towarzyszące wystawie CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec
Zgłoszenia: 28 marca 2014 roku
Prowadzenie: Lilian Scholtes

ARTYSTYCZNE ZAGADKI - warsztaty dla szkół podstawowych

Podczas podróży przez wystawę dzieci poznają pojęcia związane ze sztuką współczesną oraz rozwiążą zagadki: do czego służą artystyczne plecaki, czym jest tajemniczy przedmiot z obrazu, co skrywa niezwykła rzeźba?

TO, CO NAJWAŻNIEJSZE - warsztaty dla uczniów gimnazjum i liceum
Inspiracją do warsztatu jest praca Antije Majewski, która poszukuje wartości w wymiarze multikulturowym. Uczestnicy staną wobec pytań co dla nich stanowi wartość ponadkulturową w dzisiejszym świecie, jaki mamy system wartości i czy może on ulec zmianie w przyszłości.


 
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiWspółorganizator: Goethe-Institut

Producent wykonawczy: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen)Patroni medialni CSW: TOK FM, Elle Decoration, Harper's Bazaar, KMAG, Aktivist, Warsaw Insider, Hiro, Stolica, Label Magazine, artinfo.pl, PURPOSE

 

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline