AKTUALNOŚCI
Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO
6 grudnia, godz. 18.00, film "Abendland" godz. 19.30, dyskusja: J. Hartman, prowadzący: T. Sobolewski

Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO
jesień 2012 – wiosna 2013
Galeria 1

6 grudnia 2012 (czwartek), godz. 18.00, KINO.LAB
"Abendland" (2011), 90 min., reż. Nikolaus Geyrhalter i Wolfgang Widerhofer.
godz. 19.30, przestrzeń Laboratorium Przyszłości 
Dyskusja z udziałem Jana Hartmana, którą poprowadzi Tadeusz Sobolewski.
*Spotkanie będzie tłumaczone na język angielski.Transmisja w CSW TV:
www.csw.art.pl
W poemacie dokumentalnym "Abendland" nad Europą zalega noc. To obraz Zachodu jako Ziemi Jałowej, obraz bezpłodnej cywilizacji, w której wszystko zostało sfunkcjonalizowane i umasowione: seks nie jest radością, Kościół nie jest Kościołem, zabawa nie jest zabawą, a telefony zaufania nie dają pociechy. Tym samym mechanicznym gestem podawane są zarówno kufle z piwem, jak i urny z ludzkimi prochami w krematorium. Wisielcza ironia „Abendlandu” przypomina powieści Michela Houellebecqa.
W finałowej sekwencji dokumentu kamera wdziera się w gigantyczny tłum festiwalu techno w Arnhem: ich twarze wykrzywione do kamery układają się w taniec śmierci XXI wieku.Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO
to kolejna odsłona długofalowego projektu, zainicjowanego w 2011 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jego celem jest zwrócenie się ku przyszłości poprzez połączenie najważniejszych tematów, prognoz i intuicji obecnych w sztuce współczesnej, nauce, polityce i życiu społecznym. Szczególnie ważne wydaje się połączenie głosu artystów i ich diagnoz, badań oraz intuicji z dyskursem obecnym na innych polach i w obszarze innych dyscyplin.

Projekt RAZEM / OSOBNO skupia się na społeczeństwie przyszłości: relacjach jednostki i grupy, możliwych typach organizacji społecznej i partycypacji w świecie, przeciwstawnych tendencjach, które mogą mieć wpływ na to, jak potoczy się życie społeczne i jakie przyjmie formy. Ma otwartą wielowątkową strukturę, na którą złożą się cotygodniowe seminaria z udziałem wybitnych specjalistów z dziedzin nauk społecznych (transmitowane na żywo poprzez telewizję internetową CSW), warsztaty i spotkania, program filmowy obejmujący zarówno dokumenty, jak i narracje fabularne oraz interwencje artystyczne. Laboratoryjna formuła, umożliwiająca nawarstwianie i dodawanie kolejnych elementów, służyć ma poszerzaniu możliwości refleksji i budowaniu długofalowego dialogu zaproszonych ekspertów, artystów i publiczności. Sztuka i nauka traktowane są tu na równi jako narzędzia do badania i projektowania społecznej zmiany, wyobrażania i opracowywania alternatywnych scenariuszy dla społeczeństwa jutra.
 


Spotkania w ramach projektu Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO odbywają się w każdy czwartek.


Przy projekcie współpracują: Edwin Bendyk, Mirosław Filiciak, Kaja Pawełek, Tadeusz Sobolewski, Jakub Szczęsny, Joanna Szwajcowska.
Architektura przestrzeni projektu: Jakub Szczęsny
Koordynacja: Małgorzata GarapichLaboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO to kolejna - po projekcie REGRESS / PROGRESS - odsłona długofalowego projektu zainicjowanego w 2011 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jego celem jest zwrócenie się ku przyszłości poprzez połączenie najważniejszych tematów, prognoz i intuicji obecnych w sztuce współczesnej, nauce, polityce i życiu społecznym.

Prezentowana jest również praca wideo Wojtka Ziemilskiego "Potencjał (A i B)" (2011-2012):
„Negocjacje z mrówkami to propozycje na początek świata. Początek języka, kultury, cywilizacji. Chociaż wersja "A" (gdzie pojawia się literka "a") wydaje się bardziej optymistyczna, trudno nie zadać sobie pytania o dalszy ciąg. Jakiego rodzaju projekt ma szansę na realizację, i na co będzie się on przekładać?”
Wojtek ZiemilskiInauguracja projektu Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO:
29 listopada 2012, godz. 18.00, 
Przebudzenie. Na gruzach Państwa Snu

Gość Laboratorium: Krystian Lupa
Prowadzenie: Edwin Bendyk
Performance: Wojtek ZiemilskiTransmisje z poprzednich wydarzeń Laboratorium Przyszłości na CSW TV: www.csw.art.plPartnerem technologicznym jest firma Pfleiderer z marką MFP

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

 

 

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline