AKTUALNOŚCI
Adrian Paci The Storyteller - spotkanie z Artystą
21.04.2012, godz. 12.00

Adrian Paci
The Storyteller  - spotkanie z Artystą

21 kwietnia 2012, godz. 12.00, Sala Kino/ AudytoriumSpotkanie z Adrianem Paci zorganizowane przez CSW Zamek Ujazdowski we współpracy z lokalem_30, towarzyszy pierwszej indywidualnej wystawie Artysty w Warszawie.


Adrian Paci, artysta urodzony w Albanii, od kilkunastu lat mieszka w Mediolanie. Określany jako twórca z pokolenia transformacji, jest przede wszystkim autorem filmów wideo oraz instalacji. W swoich pracach odnosi się do własnej biografii; często wraca do Albanii, gdzie realizuje wiele swoich prac, w których porusza zarówno wątki bardziej intymne, jak i te związane z historią, kulturą, obyczajowością czy sytuacją społeczną zbiorowości.
Jednym z ważniejszych wydarzeń, które wywarły największy wpływ na twórczość Paciego był upadek komunizmu w Albanii - jego rodzinnym kraju oraz próby sprostania wyzwaniom jakie niesie za sobą wciąż dokonująca się tu z trudem transformacja. We wzruszający sposób artysta przedstawił to w jednej z pierwszych swoich prac – Albanian Stories (1997), gdzie jego trzyletnia córka opowiada bajki lalce, spointowane zaskakującą „diagnozą” ówczesnej sytuacji w Albanii. Z kolei w Turn On (2004) artysta powraca do rodzinnego miasta – Szkodry, gdzie filmuje grupę bezrobotnych włączających w tym samym czasie generatory prądu rozświetlające trzymane w dłoniach żarówki. Ta metaforyczna praca o wspólnocie, dążeniu do zmiany, a jednocześnie swoistej bezsilności wobec zastanej sytuacji została wystawiona w 2005 na Biennale Weneckim.
Paci nawiązuje również do tradycyjnej duchowości i obrzędowości swoich rodaków inscenizując w Vajtojca swój potencjalny, odprawiany zgodnie z miejscowym rytuałem pogrzeb, który odbywa się po powrocie artysty do rodzinnego domu.


Wystawa The Storyteller  w lokalu_30
czynna do 11 maja 2012 do środy do piątku w godz.16.00 - 18.30
(projekcja o każdej pełnej godzinie) lub po umówieniu telefonicznym

Na wystawie Adriana Paci zostanie pokazanych 6 prac wideo artysty z lat 1997-2007. Prace te ukazują artystę - „sorytellera”, który poprzez przedstawiane przez siebie krótkie narracje jawi się jako twórca o szczególnej wrażliwości i umiejętności odnajdywania znaczeń w zwyczajnych wydarzeniach, czynnościach, czy też obyczajach, które w jego filmach zyskują inny, głębszy wymiar.
Projekt zrealizowany przy współpracy:
CSW Zamek Ujazdowski, Instytut Włoski w Warszawie, lokal_30

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline