AKTUALNOŚCI
Cykl muzyczny Wydawcy
vol.2


koncerty i prezentacje wydawców muzycznych
10-11 marca 2017

Cykl muzyczny
Wydawcy


Wytwórnia płytowa
Zoharum

10/03–11/03/2017


Kurator
Andrzej Załęski

- Wydawcy. Pomiędzy tradycją a eksperymentem – niezależny obieg fonograficzny w Polsce -
Niezależna scena muzyczna to jedno z najciekawszych zjawisk o charakterze artystycznym, ekonomicznym i kulturowym w polskiej sztuce współczesnej. Niezależne wydawnictwa muzyczne i artyści z nimi związani tworzą odrębne wizje muzycznego eksperymentu oddolnie, w większości bez wsparcia instytucjonalnego. To niezwykle dynamicznie rozwijające się zjawisko jest kontrpropozycją wobec zinstytucjonalizowanej kultury oficjalnej i komercyjnego rynku muzycznego. Projekt Wydawcy ma pokazać i rozpowszechnić zjawiska i postawy twórcze odzwierciedlające ewolucję oraz stan polskiej sceny niezależnej. To swoista konfrontacja tradycji i nowoczesności, prezentująca szerokie spektrum muzycznych gatunków, a także praktyk i technik wykonawczych.

Zoharum
to prowadzone przez Macieja Mehringa i Michała Porweta polskie wydawnictwo z muzyką eksperymentalną istniejące od 2007 roku. Ich katalog liczy obecnie ponad 150 tytułów z muzyką ambient, post-rock, industrial, electroacoustic i wieloma innymi. W Zoharum publikują zarówno artyści polscy, jak i zagraniczni, uznani, jak i debiutujący. Publikują swoje wydawnictwa na CD, winylach i kasetach. Poza działalnością wydawniczą, współtworzą także periodyk „Hard Art” oraz współpracują przy organizacji różnych koncertów, festiwali i wydarzeń artystycznych. Ich misją jest rozpowszechnianie ciekawej, poszukującej muzyki.


10/03/2017 godzina 19:00
bilety 15 zł, karnet 20 zł


RARA
(wcześniej Przed Państwem Rara) to przedsięwzięcie zainicjowane przez Rafała Skoniecznego, wokalistę i gitarzystę Hotelu Kosmos. W 2015 roku wydał solowy album Planet Death Architecture (CD – Nasiono Records, MC – Złe Litery). W nagraniach pierwszego albumu udział wzięli ponadto: Michał Pszczółkowski oraz Mikołaj Zieliński (znany z Alamedy 3, Alamedy 5 i T’ien Lai). Bardzo dobrze przyjęty debiut koncertowy – już jako trio – miał miejsce na SpaceFest w Gdańsku w 2014 roku. Obecnie pracują nad trzecim pełnowymiarowym wydawnictwem po ciepło przyjętym albumie "W//TR" wydanym w czerwcu zeszłego roku w barwach Zoharum.

GAAP KVLT

zna się na przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Niesie bas, ambientalne drony i pustynny wiatr. Bliskowschodnie melodie pełne ciepłego powietrza miesza z mroźnym uczuciem niepokoju. Nieprzewidywalny i bezkompromisowy. Sprowadza spokój by za chwilę przemienić go w totalny chaos. Na koncie ma kasetę „Inconnu”, trzy EP-ki oraz debiutancki album „Void” wydany w barwach wytwórni MontypeRec. W roku 2015 nakładem wytwórni Zoharum ukazała się składanka ‘Circuit Intégré Vol. 1.’, na której znalazły się cztery nowe kompozycje tajemniczej persony, natomiast w czerwcu zeszłego roku drugi pełny krążek zatytułowany "Jinn".

GÜNTER SCHLIENZ
to muzyk wywodzący się z niemieckiego eksperymentalnego undergroundu. Muzykuje już od ponad 25 lat. Od 20 lat współtworzy ambientowy/post-rockowy projekt Navel. Wydaje także muzykę na analogowych nośnikach jako Cosmic Winnetou. Ale przede wszystkim konstruuje syntezatory, na których sam gra. Swoje solowe nagrania publikuje na płytach winylowych i kompaktowych, ale przede wszystkim na kasetach; w takich labelach jak australijskie Preservation, amerykańskie Sacred Phases i Constellation Tatsu czy niemiecki Sic Sic. Jego ostatnie wydawnictwa to LP "Book of Dreams" (Cosmic Winnetou, 2016) oraz CD "Autumn" (Zoharum, 2016).
wizualizacje HANNO BRAUN

Przed koncertami pokaz filmu
Rosora 28 (23 min.)

Prezentacja stanowi audiowizualny zapis inwokacji "pryncypała akustyki" z systemu magicznego czeskiego hermetysty, Franza Bardona. Materiały wideo zostały przygotowane przez Radosława Derubę aka Derubare, natomiast część audio przez Łukasza Szałankiewicza (aka Zenial).


11/03/2017 godzina 19:00
bilety 15 zł, karnet 20 zł


AB INTRA
to projekt Radosława Kamińskiego wyrażający się w około ambientowych/dronowych formach. Ideą projektu jest próbą odnajdywania wewnętrznej jaźni poprzez dźwiękową eksplorację. AB INTRA jest ilustracją obrazów manifestujących się w umyśle autora, jednak wykorzystanie formy zbliżonej do ambientu otwiera przed odbiorcami możliwość dokonywania niezależnych interpretacji i wglądów w wewnętrzną sferę własnych umysłów. Projekt ma na swoim koncie liczne występy na solowych koncertach oraz festiwalach promujące 4 pełnowymiarowe krążki oraz split z niemieckim 1000schøen. Ostatni album projektu "Henosis" ukazał się jesienią 2016 roku.

Nowa Ziemia
powstała jesienią 2013 roku z inicjatywy Artura Krychowiaka kojarzonego z zespołem God’s Own Prototype. Jest to muzyka eksperymentalna bez ścisłych zasad i reguł - gitarowe kompozycje z obszarów drone, noise i ambient, często grane z użyciem smyczka. Do tej pory ukazały się dwa albumy “Trajektorie” i “Sceneria”, natomiast w lutym 2016 krążek "Adrjanczyk/Banasik/Krychowiak" projektu Nowa Ziemia 2, którego konwencja oparta jest na dwóch duetach z Dawidem Adrjanczykiem (Akpatok) i Michałem Banasikiem (Tranquilizer).

RAPOON
to legendarny, awangardowy projekt, za którym ukrywa się Robin Storey. Artysta ten tworzy nieprzerwanie od ponad trzech dekad i jest odpowiedzialny za inspiracje dla dziesiątek artystów, dzięki muzyce tworzonej z Zoviet France, a później z Rapoon, New Cult of the Sun Moon, Hank & Slim i pod swoim własnym nazwiskiem. Mając już na swoim koncie ponad 60 wydawnictw, Rapoon jest doskonale znanym projektem w świecie muzyki ambient. Wydawnictwo Zoharum wydało
14 z nich. Są to zarówno wznowienia klasycznych albumów, jak i nowe materiały.

Przed koncertami pokaz filmu
Chimera/Minotaur (59 min.)

Osiem filmów/klipów, które idealnie wizualizują muzykę Łukasza Szałankiewicza aka Zenial. Pięć nagrań jest powiązanych z tegoroczną płytą „Minotaur”, a trzy dodatkowe ze starszą „Chimera”. Łukasz Szałankiewicz udźwiękowił filmy, wykorzystując materiał nagrany w szwedzkim studio EMS, do którego został zaproszony na rezydencję. Jego działania na polu muzycznych wyróżniają się przede wszystkim niestandardowym podejściem do materii dźwięku, poszukiwaniem nowych środków wyrazu przy użyciu niezwykłych źródeł fonii. Efekt tych poszukiwań przełożył się na wiele ciekawych publikacji oraz rejestracji materiałów muzycznych, które idealnie wpisują się w ścieżkę dźwiękową ilustrującą wspomniane wideo. Poruszone ekranizacje zostały stworzone przez sanockich artystów Władysława Szulca i Mariana Kraczkowskiego. Filmy są szczególnie ciekawe, gdyż prezentują ich dokonania, związane z Sanokiem i okolicami z lat 1980-1984 roku. Odbijające się w nich także artystyczne poszukiwania lat 80. są świetnym przykładem ambitnych działań lokalnych twórców tamtego czasu. Zaś odnalezione po latach, udźwiękowione i zsynchronizowane, zyskują na tym podwójnie. Inni autorzy przygotowujący materiał na niniejsze DVD to trójmiejscy artyści Danuta Kiewłen oraz Radosław Deruba.
Partnerzy medialni:
Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane 24, Glissando

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline