AKTUALNOŚCI
JAK SMAKUJE SZTUKA?

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5-10 lat
STYCZEŃ 2017

Jak smakuje sztuka?
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat
(zbiórka w holu CSW)
druga i czwarta sobota listopada, godz. 12:00
wstęp: bilet rodzinny – 30 zł., karnet na 4 zajęcia – 100 zł. (w cenie biletu wstęp na wystawy)
więcej informacji: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71 wew. 135

Uwaga! Wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach

W jaki sposób odbieramy sztukę? Czy na pewno tylko patrząc i słuchając? Czy słowa mają swoje kolory, a kolory zapachy? Czy można zobaczyć dźwięk lub poczuć smak słowa? Jak smakuje sztuka? to nowy cykl warsztatów rodzinnych, podczas którego uruchomione zostaną wszystkie zmysły uczestników. Tajemniczo brzmiący termin synestezja, czyli połączenie zmysłów, umiejętność doświadczania rzeczywistości i odbierania świata różnymi zmysłami, będzie kluczowy na naszych spotkaniach.

Wykorzystamy zjawisko synestezji, żeby poszerzyć percepcję i wyobraźnię uczestników działań. Na warsztatach postaramy się wyjść poza schematy myślowe, a tym samym przyczynić się do rozwoju kreatywności dzieci. Spotkania będą pretekstem, aby przyjrzeć się sztuce nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.

Poznamy artystów przez pryzmat smaków, zapachów, odgłosów i tekstur obecnych na obrazach, zdjęciach czy filmach. Pokażemy sztukę w szerszym kontekście kulturowym. Będziemy doświadczać jej i smakować wszystkimi zmysłami. Podczas warsztatów nie zabraknie wspólnego mieszania, nasłuchiwania, wąchania i szatkowania – wszystkie sposoby kontaktu ze sztuką są dozwolone. Przez rozmaite smaki sztuki przeprowadzą uczestników edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu.

Styczeń

14 stycznia
Sztuka na językach
Prowadzenie: Iga Fijałkowska, Anna Szary

Podczas spotkania zainspirowanego wystawą Slavs and Tatars Usta usta zastanowimy się jakie funkcje pełni język – zarówno jako narząd mowy, jak i sposób komunikacji. Sprawdzimy czy te same funkcje mogą mieć inne znaczenia w zależności od kraju i kultury, czy z językiem jako narzędziem smakowania łączą się konkretne rytuały. Prześledzimy też nazwy potraw brzmiących podobnie w poszczególnych językach. W części praktycznej „posmakujemy” kolorów użytych w aranżacji wystawy – sprawdzimy jak smakuje żółty czy różowy i wykonamy własne smakowite kobierce.

28 stycznia
Pająki i inne – etnodizajn
Prowadzenie: Joanna Rentowska

Podczas kolejnych zajęć towarzyszących wystawie Usta usta będziemy tworzyć ludowe pająki i inne ozdoby, wykorzystując nietypowe materiały plastyczne. Sprawdzimy w jakim stopniu uda nam się połączyć tradycję i nowoczesność na użytek naszych mieszkań. Zajęcia pozwolą także dowiedzieć się więcej na temat współczesnego etnodizajnu i odnaleźć jego ślady w naszym otoczeniu. 

 

Patroni medialni CSW: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline