AKTUALNOŚCI
JAK SMAKUJE SZTUKA?

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5-10 lat
LUTY 2017

Jak smakuje sztuka?
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat
(zbiórka w holu CSW)
druga i czwarta sobota miesiąca, godz. 12:00
wstęp: bilet rodzinny – 30 zł., karnet na 4 zajęcia – 100 zł. (w cenie biletu wstęp na wystawy)
więcej informacji: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71 wew. 135

Uwaga! Wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach

W jaki sposób odbieramy sztukę? Czy na pewno tylko patrząc i słuchając? Czy słowa mają swoje kolory, a kolory zapachy? Czy można zobaczyć dźwięk lub poczuć smak słowa? Jak smakuje sztuka? to nowy cykl warsztatów rodzinnych, podczas którego uruchomione zostaną wszystkie zmysły uczestników. Tajemniczo brzmiący termin synestezja, czyli połączenie zmysłów, umiejętność doświadczania rzeczywistości i odbierania świata różnymi zmysłami, będzie kluczowy na naszych spotkaniach.

Wykorzystamy zjawisko synestezji, żeby poszerzyć percepcję i wyobraźnię uczestników działań. Na warsztatach postaramy się wyjść poza schematy myślowe, a tym samym przyczynić się do rozwoju kreatywności dzieci. Spotkania będą pretekstem, aby przyjrzeć się sztuce nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.

Poznamy artystów przez pryzmat smaków, zapachów, odgłosów i tekstur obecnych na obrazach, zdjęciach czy filmach. Pokażemy sztukę w szerszym kontekście kulturowym. Będziemy doświadczać jej i smakować wszystkimi zmysłami. Podczas warsztatów nie zabraknie wspólnego mieszania, nasłuchiwania, wąchania i szatkowania – wszystkie sposoby kontaktu ze sztuką są dozwolone. Przez rozmaite smaki sztuki przeprowadzą uczestników edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu.

Luty

11.02, godz. 12.00 Sztuka na talerzu
Prowadzenie: Iga Fijałkowska, Anna Szary

Czas sprawdzić co dzieje się ze zwyczajnymi przedmiotami, które na co dzień spotykamy w kuchni, kiedy zajmą się nimi dizajnerzy! Zobaczymy najsłynniejszą na świecie wyciskarkę do cytryn, wesołe korkociągi i potworną chochlę. Obejrzymy pierwsze ozdobne naczynia, tworzone jeszcze w Starożytnej Grecji, a także dużo późniejsze pomysły Pabla Picassa. Zastanowimy się też, czy kolor i kształt talerza może wpłynąć na nasze postrzeganie potraw i nasz apetyt. Dzieci wcielą się w dizajnerów i będą miały okazję zaprojektować i wykonać swoje autorskie talerze.

25.02, godz. 12.00 Ferie barw
Prowadzenie: Joanna Rentowska

Ostatnia sobota ferii będzie pełna barw! Wszystko to za sprawą światła, dzięki któremu prace, które stworzymy, zmienią swoje kolory. Sprawdzimy też, co widać w ciemnościach i wykonamy lampiony, które rozświetlą mrok. Zobaczymy przykłady prac artystów, którzy wykorzystują światło w swoich pracach i poznamy efekty, jakie daje światło ultrafioletowe.

 

Partnerzy medialni: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa,
Co Jest Grane 24


   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline