AKTUALNOŚCI
SMYKOWIZJE

warsztaty dla dzieci
LUTY 2017

Smykowizje dla rodzin z dziećmi 0-5 lat
luty 2017

zbiórka w holu CSW
warsztaty, spotkania i koncerty dla dzieci w wieku 0-5 lat oraz ich opiekunów
godz. 10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata
godz. 11:00 – grupa starsza: 3-5 lat
wstęp: bilet rodzinny 30 pln, karnet na 4 zajęcia: 100 pln. (w cenie biletu wstęp na wystawy)
więcej informacji: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135

Uwaga! wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach

Po co jest język? Do czego służy dywan? Jaki kolor ma szum, a jaki  trzask? Cykl dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas zajęć, spotkań i koncertów istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niezwykłej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych zajęć sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda.
Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje zajęć: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz zajęcia muzyczne w formie koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. Do tej pory pracowaliśmy z takimi materiałami, jak: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w zajęciach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się zajęcia wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

Podczas zajęć, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

4 lutego - Błyski i blaski
Wystawa to nie tylko obiekty artystyczne, ale także elementy aranżacyjne, takie jak błyszczące podłogi czy kolorowe ściany. Zainspirowani tym, co zobaczymy w galerii pobawimy się światłem, wykonamy kontrastowy, pełen odblasków i kolorów wspólny obraz.
Prowadzenie: Anna Szary

11 lutego – Spotkajmy się na dywanie
Dywan to przedmiot, który jest bardzo bliski dzieciom, to właśnie na dywanie najczęściej bawią się z rodzicami i rówieśnikami. Dywan wykorzystują także artyści, jednak w tym przypadku bardzo ważny jest wzór, który się na nim pojawia. Podczas warsztatów dzieci wraz z opiekunami wykonają własny dywanowy wzór malując go nietypowymi „pędzlami” i farbami.
Prowadzenie: Anna Szary

18 lutego – Trzaski, praski, dźwiękoobrazki
Maluchy wraz z rodzicami odbędą podróż w poszukiwaniu brzmiących słów, mówiących dźwięków, a nawet dźwięczących znaczków. Na ich drodze pojawią się miauczenia, buczenia, szurania, szemrania, skrzypienia i wiele innych. Sprawdzimy wspólnie, czy te wszystkie dźwięki mają swoje kolory i kształty. Odbędziemy mini-bitwę na brzmiące poduszki i dowiemy się, czy z dźwięków  i brzmień można zrobić wystawę.
Prowadzenie: Anna Kierkosz, wystąpi Wojciech Błażejczyk (gitara, gitara elektryczna, obiektofony, instrumenty perkusyjne, inne)

25 lutego –
Paszcza mlaszcze, ręka klaszcze
W środku zabawy z muzyką pojawi się trochę poezji – śpiewanej, mruczanej i tupanej. Instrumenty opowiedzą bajkę o języku, a język pokaże się...i powygina.
Prowadzenie Anna Szawiel, wystąpi Hashtag EnsembleSmykowizje – oprowadzania w nosidełkach
Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? CSW Zamek Ujazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak  i na własnych nóżkach). Zapraszamy na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmowy
i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się w 2 i 4 czwartek miesiąca, zawsze o godzinie 11.00. Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych). Wstęp dla dziecka – wolny.

9 lutego 2017, godz. 11.00, specjalne oprowadzanie po wystawie Slavs&Tatars
Prowadzenie: Anna Szary

16 lutego 2017, godz. 11.00, śpiewające oprowadzanie po wystawie Slavs&Tatars
Prowadzenie: Anna Kierkosz

 

Partnerzy medialni: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane 24

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline