AKTUALNOŚCI
Tamam Shud
Powieść Alexa Cecchettiego w odcinkach


wystawa, performance, publiczne czytania, powieść
2016–2017

TAMAM SHUD
Powieść Alexa Cecchettiego w odcinkach
Wystawa, performance, publiczne czytania, powieść

Kuratorzy: The Book Lovers

Jestem martwy. Moje rozczłonkowane ciało znaleziono gdzieś między Los Angeles i Warszawą. Morderstwo, wypadek, samobójstwo – śledczy nie znaleźli żadnego istotnego tropu, moja tożsamość wciąż jest nieznana, a ja sam niewiele pamiętam. Dlatego postanowiłem przeprowadzić dochodzenie w sprawie mojej śmierci. Jedyny trop: w zaszytej kieszonce w spodniach znalazłem wyrwany z książki strzęp papieru ze słowami „Tamam Shud”, „To koniec”.

Zapraszamy do udziału projekcie artystycznym Alexa Cecchettiego zatytułowanym Tamam Shud. Do grudnia 2017 roku artysta będzie tworzył nową powieść artystyczną za pomocą narzędzi takich jak performance, wystawy i publiczne czytania. Utracone wspomnienia, odtworzone ślady i wstępne dochodzenie, mające na celu rozwiązanie tajemnicy – to pierwsze elementy sygnalizujące początek procesu twórczego. Kolektywny zaśpiew, znikające obrazy, sztuczna hybrydyzacja kwiatów, wycieczki z przewodnikiem po niebie i piekle – to tylko niektóre poszlaki, rozsiane przez Alexa Cecchetiego w epizodycznej strukturze projektu, w ramach której seria performansów, wystaw i innych wydarzeń artystycznych splata się w jedno z procesem pisania.

To przerażające – umrzeć bez wspomnień. Życie jest krótkie, ale śmierć nigdy się nie kończy. A teraz nie mam kogo kochać i nienawidzić przez wieczność. Dlatego postanowiłem sam przeprowadzić śledztwo w sprawie mojej śmierci.


Dotychczasowe wydarzenia:

13 kwietnia 2017 – Czwarty odcinek powieści artystycznej
28 października 2016 – Trzeci odcinek powieści artystycznej
21 lipca 2016 – Drugi odcinek powieści artystycznej
13 maja 2016 – Pierwszy odcinek powieści artystycznej
18 marca 2016 – Ogłoszenie wyników otwartego konkursu
30 października 2015 – Ogłoszenie otwartego konkursu


Alex Cecchetti (1977–2014) jest artystą, poetą i choreografem. Jego trudną do sklasyfikowania twórczość można określić mianem sztuki tego, co nieprzedstawialne. Artysta umarł po raz pierwszy w 2014 roku z niewiadomych przyczyn, choć wciąż tworzy nowe prace, pokazuje nowe performance i publikuje nowe wiersze. Brał udział w międzynarodowych wystawach między innymi w Serralves Foundation w Porto; Serpentine Galleries, South London Galleries i Fiorucci Art Trust w Londynie; Centre Pompidou, Jeu de Paume, Fondation d’Entreprise Ricard i Palais de Tokyo w Paryżu; MAXXI w Rzymie; CAC w Wilnie.

The Book Lovers prowadzą wspólnie od 2011 roku kuratorka Joanna Zielińska i artysta David Maroto. Koncentrują się na badaniu powieści artystycznej wykorzystanej jako medium sztuk wizualnych. Podstawowym celem projektu jest zgromadzenie kolekcji powieści artystycznych wraz z internetową bazą danych, uzupełnioną przez serię wystaw i programów publicznych, tworzenie tymczasowych księgarń i wydawanie publikacji. Projektowi partneruje wiele międzynarodowych instytucji sztuki.
thebooklovers.info

Dofinansowano ze środków
Instytut Francuski w Paryżu, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii w Polsce, Mondriaan Fund

 

 

Partnerzy medialni: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane 24

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline