AKTUALNOŚCI
Stanisław Dróżdż POCZĄTEKONIEC
21.12.2009 - 11.04.2010

Stanisław Dróżdż
początekoniec
Pojęciokształty. Poezja konkretna. Prace z lat 1967-2007
wystawa monograficzna

Otwarcie wystawy 21.12.2009, godz. 18.00
Wystawa czynna do 11.04.2010
Kurator: Elżbieta Łubowicz
Galeria 2

FILM

 
Stanisław Dróżdż (1939-2009) to jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, który przez ponad czterdzieści lat uprawiał swoją oryginalną i konsekwentną twórczość, rozwijaną na styku poezji i plastyki. Zainteresowania Dróżdża, polonisty z wykształcenia, który w latach 60. uprawiał poezję lingwistyczną, dotyczyły przedw wszystkim języka, a także innych systemów znaków: matematyki, gier losowych.

Ideą wystawy jest ukazanie twórczości Dróżdża jako całościowego dzieła, rozwijanego według tej samej koncepcji przez całe życie. Wystawa pokazuje ponad 40 dzieł - od pierwszych utworów poezji konkretnej powstałych w 1967 do ostatniej pracy z 2007. Ekspozycja prezentuje zarówno dzieła, w których podstawowym tworzywem jest język, jak i oparte na cyfrach i liczbach, oraz prace operujące przedmiotami-znakami. Obejmuje wielkie, skomplikowane technicznie koncepcje na przykład słynne, Między oraz Alea iacta est, pracę złożoną z ok. 300 tysięcy kości do gry, przedstawiającą wszystkie możliwe 46 656 układy 6 kostek, reprezentującą Polskę na 50. Biennale w Wenecji (2003), która w CSW jest pokazana w swojej alternatywnej postaci 6 tomów ksiąg oraz jako dokumentacja realizacji.

Tytuł wystawy, początekoniec, jest tytułem i zarazem fragmentem jednej z prac Stanisława Dróżdża. Wskazuje na najważniejsze źródło jego twórczości, jakim były rozważania nad językiem oraz na jego fascynację problemem czasu i przestrzeni, nieuchwytnym dla nas ich początkiem i końcem.
Podtytuł Pojęciokształty. Poezja konkretna to określenia, jakimi Stanisław Dróżdż tytułował niemal wszystkie swoje wystawy, podkreślając wierność autorskiemu terminowi, wymyślonemu przez niego w drugiej połowie lat 60. oraz wierność poezji konkretnej – awangardowemu zjawisku w dwudziestowiecznej literaturze.
"Poezję konkretną możemy rozumieć bardziej tak jak "rozumiemy" deszcz niż tak jak rozumiemy sonet" - pisał Tadeusz Sławek, wnikliwy komentator twórczości Stanisława Dróźdża.
Elementem wystawy jest również utwór muzyczny skomponowany do jednego z dzieł Stanisława Dróżdża przez Tadeusza Sudnika pt. Czasoprzestrzennie (OD DO).
Wystawie towarzyszy niemal 300-stronicowy katalog, który stanowi pierwszą monografię twórczości Stanisława Dróżdża i zawiera wszystkie prace pokazane na wystawie.  

Stanisław Dróżdż urodził się 15 maja 1939, zmarl 29 marca 2009. Od 1971 związany był z Galerią Foksal w Warszawie, gdzie prezentował większość premierowych wystaw swoich dzieł. Od 1955 mieszkał i tworzył we Wrocławiu.

W CSW Zamek Ujazdowski wystawa prezentowana jest tuż po premierowym jej pokazie we wrocławskim Muzeum Narodowym (26 października – 6 grudnia 2009). Po prezentacji w CSW będzie pokazywana w BWA w Katowicach i GCK w Katowicach.Wystawa zorganizowana przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego pod patronatem Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Pana Marka Łapińskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Współorganizatorzy:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Dolnośląski Festiwal Artystyczny
Centrum Kultury Agora we Wrocławiu
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Sztuka.pl, Artinfo.pl, Culture.pl, Arteon, Dobre Info, Obieg, Odra, TVP Wrocław, Format, Exit, Respublika Nowa
 

 

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline