AKTUALNOŚCI
ZIELONY JAZDÓW.
Zielony Rynek
Weekend 10

29 – 31 sierpnia 2014

ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek

Weekend 10 
29 – 31 sierpnia 2014


Koordynator projektu: Natalia Starowieyska
Współpraca: Martyna Baran
Program wykładów: Maciej Łepkowski, Michał Augustyn
Program filmowy: Grzegorz Kurek, Michał Matuszewski
Program muzyczny: Maciej Łepkowski
Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa: Natalia Malek, Anna Roszman
Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Natalia Bet
Warsztaty kulinarno-designerskie Kipi Kasza: Marta JagniewskaLato powoli dobiega końca, ale przed nami jeszcze trzy weekendy z projektem ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W ostatnie dni sierpnia zapraszamy na targowisko "Różyc Bazaristan" oraz różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych, w tym architektoniczne, literackie, teatralne, wokalne i kulinarne. W ramach cyklu wykładów i debat "Wczasy Ekonomiczne" porozmawiamy o miejskim ogrodnictwie i lokalnych walutach. Na wieczór zaplanowano pokazy kina plenerowego i koncert zespołu The Stubs. Projekt ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek trwa do 14 września 2014.


Miejsce Spotkań Warszawa zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni na głosy podczas zajęć relaksacyjno-wokalnych "Uwolnij głos. Pośpiewajmy sobie". Goście ZIELONEGO JAZDOWA będą mieli szansę nauczyć się, jak wyplatać koszyki z gazet podczas warsztatów "Wyplatańce". Kolektyw Kipi Kasza zorganizuje spotkanie designersko-kulinarne "Grasz w zielone" i zachęci uczestników do tworzenia kulinarnych gier planszowych. W niedzielne przedpołudnie odbędą się cotygodniowe zajęcia jogi.

Uczestnicy klubu czytelniczego Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa będą rozmawiać o opowiadaniach z tomu "Za kogo ty się uważasz" Alice Munro - kanadyjskiej pisarki i laureatki literackiej nagrody Nobla. Lektura będzie punktem wyjścia rozważań na temat relacji między umownym centrum a peryferiami oraz zmian, jakie przynosi migracja ludzi ze wsi do współczesnych metropolii.

ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek umożliwia zaopatrzenie się w produkty od lokalnych wytwórców na targowisku zbudowanym z powojennych kiosków handlowych przeniesionych z Bazaru Różyckiego. Instalacja powstała zgodnie z projektem architektki i artystki Aleksandry Wasilkowskiej. W najbliższy weekend otworzy się wymienialnia ubrań, czyli darmowy sklep (ang. freeshop).

Dzieci i rodzice będą mogli poprzez zabawę poznać temat budownictwa ekologicznego i ekonomii opartej na wymianie. Pracownia Mech zbuduje wspólnie z najmłodszymi miniaturki domków z materiałów naturalnych i zieleni. Podczas warsztatów "Teatranki - Teatr Naturalny. Natura teatralna: Coś za coś" dzieci będą się wymieniać różnymi dobrami, niekoniecznie materialnymi.

Miejskie ogrodnictwo zyskuje coraz więcej zwolenników; powstaje wiele nowych ogrodów społecznościowych, coraz głośniej mówi się o potencjale ogródków działkowych. Podczas debaty "Dokąd zmierza miejskie ogrodnictwo?" porozmawiamy o przyszłości upraw warzyw i owoców w mieście. Lokalna waluta to temat sobotniej dyskusji "Waluty szyte na miarę (naszych czasów)".

Wieczory na ZIELONYM JAZDOWIE to czas występów muzycznych i projekcji filmowych. W sobotę koncert zagra rockandrollowy zespół The Stubs. Komedia "Computer Chess" Andrew Bujalskiego (USA 2013) zabierze widzów w nieco nostalgiczną podróż do świata komputerowych geeków z początku lat 80. W filmie wystąpili programiści, których reżyser zatrudnił jako aktorów amatorów. W sobotę odbędzie się premiera "Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości" (reż. Mikołaj "Jaok" Janusz, Polska 2014), będącego debiutem grupy pyta.pl. Oś fabularną stanowi konflikt między gangiem motocyklowym a hiszpańską mafią spożywczą na Mazowszu.


Weekend 10
29 – 31 sierpnia 2014 Piątek, 29 sierpnia

19.00 – 20.30 Wczasy Ekonomiczne: Dokąd zmierza miejskie ogrodnictwo? - Katarzyna Bruszewska, Krzysztof Herman, Sebastian Żołnowski, Maciej Łepkowski

21.30 – 23.00 Pokaz filmu: "Computer Chess", reż. Andrew Bujalski, USA 2013, 92 min.


Sobota, 30 sierpnia

11.00 – 18.00 Targowisko. Różyc Bazaristan

12.00 – 14.00 Wyplatańce - Magdalena Wiewiórkowska

14.00 – 16.00 Warsztaty: Uwolnij głos. Pośpiewajmy sobie - Miejsce Spotkań Warszawa 

16.00 – 18.00 Warsztaty designersko-kulinarne: Grasz w zielone? - Kolektyw Kipi Kasza

19.00 – 20.00 Wczasy Ekonomiczne: Waluty szyte na miarę (naszych czasów) - Ilona Gosk, Michał Augustyn, Maciej Łepkowski, Maciej Szczepankiewicz  

21.00 – 22.00 Koncert: The Stubs

21.30 – 23.00 Pokaz filmu: "Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości", reż. Mikołaj "Jaok" Janusz, Polska 2014, 70 min.

23.00 – 02.00 "Tańcowała Igła z Płytką": Wiosna Wiosnowska (wokal) + Ojciec KarolNiedziela, 31 sierpnia
 

11.00 – 18.00 Targowisko. Różyc Bazaristan

11.00 – 16.00 Wymienialnia ubrań: Friszop, czyli lato mija a sukienka niczyja

11.00 – 12.00 Warsztaty jogi - Fundacja Wybieram Zdrowie

11.30 – 13.00 Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką - Kolacje Literackie, Pępek Sztuki oraz Instalacje Art Bistro

12.00 – 13.00 Warsztaty teatralne dla dzieci "Teatranki - Teatr Naturalny. Natura teatralna: Coś za coś"

13.00 – 15.00 Warsztaty dla dzieci: Zielony dom - Pracownia Mech

 

Program szczegółowy:

Piatek, 29 sierpnia

 

19.00 – 20.30  Wczasy Ekonomiczne: Dokąd zmierza miejskie ogrodnictwo?

Uczestnicy dyskusji: Katarzyna Bruszewska, Krzysztof Herman, Sebastian Żołnowski
Prowadzenie: Maciej Łepkowski

Miejskie ogrodnictwo zyskuje coraz więcej zwolenników. Powstało wiele nowych ogrodów społecznościowych, których twórcy spotkali się w tym roku na pierwszym zjeździe w Poznaniu; coraz głośniej mówi się o potencjale ogródków działkowych. Większość ogrodowych aktywistów podkreśla wymiar społeczny tych przedsięwzięć stawiając je na pierwszym miejscu przed efektywnością uprawy. Co jednak z postulatem częściowej samowystarczalności żywnościowej miast? Czy ogródki działkowe i ogrody społecznościowe są w stanie stworzyć alternatywę dla wielkoskalowej, sprofesjonalizowanej produkcji rolnej? Czy możliwy jest postulat Haralda Lemkego, aby mieszkańcy miast stali się ogrodnikami na pół etatu? Na spotkaniu przyjrzymy się wysoce stechnologizowanym formom rolnictwa / ogrodnictwa miejskiego, nastawionym na efektywność i zysk, które powoli pojawiają się w niektórych wielkich metropoliach świata. Czym różnią się hi-tech'owe farmy miejskie od rolnictwa wielkoskalowego i czy o taką transformację chodzi miejskim ogrodnikom? Zapraszamy do dyskusji o relacjach pomiędzy miastem, ekonomią, jedzeniem i ogrodnictwem. Pokażemy szeroki horyzont przyszłości (z odrobiną futurystyki), w stronę której zmierza miejskie rolnictwo i zastanowimy się, czy takiego kierunku byśmy chcieli.

Katarzyna Bruszewska – absolwentka studiów magisterskich na kierunku Architektura Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie; obecnie doktorantka w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW. Od maja 2014 członek międzynarodowego projektu badawczego COST Action Urban Agriculture Europe, którego celem jest wieloaspektowe badanie idei rolnictwa miejskiego. Od marca do sierpnia 2014 przebywała na stażu w Niemczech, gdzie na uczelni RWTH Aachen w Akwizgranie prowadziła badania w zakresie funkcjonowania rolnictwa miejskiego w wybranych miastach niemieckich. Od września kontynuuje swój staż w Niemczech w Leibniz-Zentrum für Agrarlandschaftsforschung (ZALF). W wolnym czasie chętnie podróżuje, poznaje nowe kultury i języki oraz maluje.

Krzysztof Herman – dr inż. architekt krajobrazu. Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, nauczyciel akademicki na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu oraz na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Harvard Graduade School of Design w USA. Członek artystycznego kolektywu Parque-no, z którym wspólnie realizował projekty m.in. w Galerii Kordegarda, na Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, Festiwalu Land Art w Toruniu czy w ramach projektu "Przebudzenie" w Galerii El w Elblągu. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją "Na Miejscu" i Stowarzyszeniem "Odblokuj". Prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

Sebastian Żołnowski – prezes zarządu i współzałożyciel Fundacji Mieszadło, inicajtor i animator inicajtyw związanych z miejskim ogrodnictwem.

Fundacja Mieszadło – wspiera społeczność wprowadzającą zmiany w kierunku zrównoważonego życia w mieście i na wsi. Dzieli się informacjami, inspiracjami i konkretnymi rozwiązaniami.
www.mieszadlo.pl
 
   

21.30 – 23.00 Pokaz filmu: "Computer Chess", reż. Andrew Bujalski, USA 2013, 92 min.

Andrew Bujalski, zwany ojcem chrzestnym mumblecoru, czyli filmu "mamrotanego", jednego z najciekawszych zjawisk w nowym amerykańskim kinie niezależnym; zabiera widzów w nieco nostalgiczną podróż do świata komputerowych geeków z początku lat 80. Programiści-zapaleńcy, zjeżdżają się na coroczny turniej szachowy, w którym biorą udział napisane przez nich programy komputerowe. Młodemu reżyserowi udało się stworzyć intrygująca komedię, nie tracąc przy tym ducha "indie" - wystąpili programiści, których zatrudnił jako aktorów amatorów, a całość nakręcił analogowymi kamerami wideo.

 


Sobota, 23 sierpnia

 

11.00 – 18.00 Targowisko. Różyc Bazaristan

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej "Rożyc Bazaristan" polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy SLOW FUTURE.

Tego dnia będą u nas mi.in. Sumowa kraina, Grecja w Gębie, Fancy Folk, Rudej Gotowanie - wegańskie pasty kanapkowe, pasztety i chutneye wytrawne, Cytrynowe Królowe, Dobra Szama - masła orzechowe, Pieczywo od Pana Sławka.

 

12.00 – 14.00  Wyplatańce - Magdalena Wiewiórowska

Prowadzenie: Magdalena Wiewiórkowska
Zielony Jazdów Wyplatany - serdecznie zapraszamy na warsztaty wyplatania koszyków z gazet. W czasie zajęć z niepotrzebnych już gazet wyczarujemy zupełnie wyjątkowe i całkiem wytrzymałe koszyki.

Magdalena Wiewiórkowska – zajmuje się wyplataniem przedmiotów z gazet od ponad trzech lat. Prowadzi bloga http://wyplatance.blogspot.com/, na którym prezentuje swoje prace. Lubi prowadzić warsztaty, podczas których stara się zarazić tą techniką jak największą ilość osób.  

 

14.00 – 16.00 Warsztaty: Uwolnij głos. Pośpiewajmy sobie - Miejsce Spotkań Warszawa 

Prowadzenie: Martyna Dwojak, Weronika Rogosz, Dominika Sokołowska

Na poprzednim warsztacie udało się odprężyć gardło i usłyszeć swoje naturalne brzmienie. Tym razem zaczniemy nasze ćwiczenia od wydobycia tegoż głosu, ale będziemy też z nim eksperymentować. Tradycyjnie już wyśpiewamy pieśni na głosy, by usłyszeć różne harmonie dźwiękowe. Poza tym, rozładujemy napięcie w ciele i zrelaksujemy się podczas poszukiwań naszych rezonatorów. Wszystko po to, aby coraz bardziej rozwijać wyobraźnie dźwiękową.

Martyna Dwojak – zakochana w sztukach Antoniego Czechowa oraz Mikołaja Gogola, na co dzień związana z Teatrem Klasyki Rosyjskiej Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Miłośniczka bajek Walta Disneya, animacji studia Ghibli, muzyki operowej, musicalowej oraz filmowej.

Weronika Rogosz – wokalistka. Najlepiej czuje się w repertuarze pieśni tradycyjnych. Od kilku lat współtworzy projekty muzyczne o stylu nowoczesno-tradycyjnym, min. projekt dj Avtomata - Pieśni, z którym również koncertuje.

Dominika Sokołowska – śpiewa i mówi w czterech językach, w tym w trzech słowiańskich. Jest miejską aktywistką. Stale poszukuje inspiracji muzycznych. Uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Fundację Muzyka Kresów i Ośrodek Rozdroża. Jej nauczycielem był Jurij Pastuszenko. Za najpiękniejsze pieśni uważa te pochodzące z Ukrainy.

Dziewczyny w każdy pozawakacyjny wtorek w Miejscu Spotkań Warszawa prowadzą zajęcia "Jak się słyszysz, tak się widzisz".

Zapisy e-mail: kontakt@miejscespotkan.waw.pl  

 

16.00 – 18.00  Warsztaty designersko-kulinarne: Grasz w zielone? - Kolektyw Kipi Kasza

Prowadzenie: Gocha Masłowska

Warsztat z tworzenia kulinarnych gier planszowych
Masz ochotę odpocząć od komputera, odprężyć się, pooddychać świeżym powietrzem? Przyjdź z przyjaciółmi i poleć z nami w kulki. Stworzymy miejskie plenerowe planszówki- jadalne gry piknikowe. Będziemy projektować swoje plansze oraz pionki do gry w szachy, warcaby czy chińczyka. Wygrasz czy przegrasz i tak wrócisz z brzuchem pełnym wrażeń!

Kolektyw Kipi Kasza to praktyczno-techniczny projekt kulinarny i artystyczny. Grupa składa się z czterech dziewczyn, specjalizujących się w różnych dziedzinach twórczych, które nie chcą zamykać się w żadnej z nich na stałe. Na warsztatach Kipi Kaszy teoria uzupełnia praktykę, sztuka kulinarna spotyka się z designem, gotowanie jest projektowaniem, a twórczość literacka, czy wykład dietetyczny łączy się z jedzeniem i performansem. Kipi Kasza wypływa z garnka, wciąż szuka inspiracji, łączy składniki, miesza smaki. Grupa warsztatowa założona przez Martę Jagniewską, do której dołączyły: Agata Elsner - Szpagata (aktorka, dietetyczka) oraz designerki: Zuzanna Sitkowska i Gocha Masłowska.

Zapisy e-mail: kolektywkipikasza@gmail.com  

 

19.00 – 20.00 Wczasy Ekonomiczne: Waluty szyte na miarę (naszych czasów)

Uczestnicy dyskusji:  Ilona Gosk, Michał Augustyn, Maciej Szczepankiewicz 

Prowadzenie: Maciej Łepkowski

Dlaczego usługi takie jak służba zdrowia i edukacja, opieka nad dziećmi i osobami starszymi oraz inne dobra publiczne są wciąż niedofinansowane? Dlaczego banki są w dużo lepszej kondycji finansowej niż zadłużeni w nich właściciele mieszkań obciążonych hipoteką? Dlaczego tak wielu jest bezrobotnych, choć nie brakuje zadań do wykonania? Jedną z ciekawszych odpowiedzi na problem deficytu pieniędzy i zarazem sposobem na realizację ważnych społecznie celów jest tworzenie lokalnych walut, które wypełniają lukę pozostawioną przez rynek. Zapraszamy do rozmowy o tym, w jaki sposób można wykorzystać to narzędzie.

Michał Augustyn – pomysłodawca, współtwórca i administrator niekomercyjnego systemu kredytów wzajemnych "Wymiennik", animator wydarzeń kulturalnych w ramach inicjatywy Otwarty Jazdów, ogrodnik miejski (m.in. współzałożyciel kolektywu ogrodniczego "Jedność"), członek nieformalnej grupy PostWzrost. Interesuje się ekonomią wzajemności.

Ilona Gosk – dyrektor Biura Polityki Społecznej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Maciej Szczepankiewicz – ekonomista, broker ubezpieczeniowy, doktorant w Katedrze Nauk Ekonomicznych Politechniki Poznańskiej. Autor artykułów i książek dotyczących problematyki współczesnego pieniądza.

 

21.00 – 22.00 Koncert: The Stubs

Zespół The Stubs powstał pod koniec 2010 roku. Swoją muzykę nazywają niskobudżetowym rock'n'rollem. Na koncie mają LP "The Stubs" (2011, Antena Krzyku), EP "Kill Yourself" (2012, Instant Classic) oraz LP "Second Suicide" (2012, Instant Classic). Zagrali mnóstwo koncertów: na skłotach, w kiblach, lasach, w klubach i na największych festiwalach sponsorowanych przez producentów jakichś napojów. Prasa i publika różnej maści przyjmowała ich entuzjastycznie a na domiar złego zostali nominowani do nagrody MTV EMA w jednym rządku z Brodką, Mrozem i Pezetem. Jesienią ukaże się ich trzeci LP.

 

21.30 – 23.00 Pokaz filmu: "Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości", reż. Mikołaj "Jaok" Janusz, Polska 2014, 70 min.

"Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości" to pełnometrażowy debiut grupy pyta.pl, jak zwykle zaangażowanej w tropienie palących problemów współczesnej Polski. Osią fabularną jest konflikt między gangiem motocyklowym a hiszpańską mafią spożywczą, który wybucha w trakcie prób monopolizacji rynku ziemniaków na Mazowszu. Ryzykowne zadanie rozpracowania gangu od wewnątrz dostaje komisarz Puk. Szybko okazuje się, że prawdziwe powody waśni sięgają daleko głębiej niż bulwa ziemniaka... Czy Pukowi uda się załagodzić konflikt zanim będzie za późno? Będzie to światowa premiera filmu!

 

23.00 – 02.00 "Tańcowała Igła z Płytką": Wiosna Wiosnowska (wokal) + Ojciec Karol

Wiosna Wiosnowska jest wokalistką i autorką tekstów; współpracowała z wieloma muzykami, takimi jak Gooral, Dj Kwazar, Lone, Seb Skalski oraz z artystami reprezentującymi różnorodne style muzyczne: Eldo, Dj Wojak (hip hop), Irek Wojtczak (jazz) i Break the Funk (funky). Na koncie ma liczne występy na festiwalach: Undercover Moonlight Beach Festival w Rydze, Coke Live Festival, Creamfields i Heineken Open'er Festival. Aktualnie pracuje nad własnym solowym albumem.
W ramach cyklu "Tańcowała Igła z Płytką" towarzyszyć jej będzie Ojciec Karol.
www.facebook.com/wiosna.wiosnowskasoundcloud.com/springinmewww.ojcieckarol.tumblr.com

 


Niedziela, 31 sierpnia
 

 

11.00 – 18.00 Targowisko. Różyc Bazaristan

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej "Rożyc Bazaristan" polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy SLOW FUTURE.

Tego dnia będą u nas m.in. Sumowa kraina, Grecja w Gębie, Fancy Folk, Rudej Gotowanie - wegańskie pasty kanapkowe, pasztety i chutneye wytrawne, Cytrynowe Królowe, Dobra Szama - masła orzechowe, Pieczywo od Pana Sławka, Pan Ziółko, Gospodarstwo Rolne Ludwik Majlert .

 

11.00 – 16.00 Wymienialnia ubrań: Friszop, czyli lato mija a sukienka niczyja

Na powitanie babiego lata zapraszamy na wymienialnio-oddawalnio-pobieralnię ubrań, czyli darmowy sklep (tak zwany friszop). Wymieniać będziemy głównie ubrania (nowe i stare, używane i nienoszone), ale też książki, biżuterie, wszelkiej maści gadżety. Bibeloty także miło widziane!
Masz za mało ubrań? Przyjdź i weź coś dla siebie (nie musisz nic przynosić). Masz za dużo ubrań? Przynieś i zostaw. Masz coś na wymianę? Przynieś i wymieniaj. Pozostawione ubrania trafią do potrzebujących oraz do friszopów na skłotach Syrena i Przychodnia.

Uwaga! Pierwsze dziesięć osób, które skorzystają z wymienialni, otrzyma wejściówkę na wieczorny pokaz niezależnego polskiego filmu "Małe Stłuczki" w KINO.LAB (pokaz przedpremierowy; w filmie pojawia się motyw pchlego targu).

 

11.30 – 13.00  Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką - Kolacje Literackie, Pępek Sztuki oraz Instalacje Art Bistro

Prowadzenie: Natalia Malek i Anna Roszman

Lektura: Alice Munro "Za kogo ty się uważasz", fragm. 

Klub czytelniczy Kolacje Literackie, księgarnia Pępek Sztuki oraz Art Bistro Instalacje zapraszają na cykl spotkań z literaturą Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką w ramach "ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Podążając za tematem tegorocznej odsłony projektu przyjrzymy się na warsztatach, w jaki sposób polska i światowa literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele współistnienia gatunków, jakie zostały przez nią stworzone. Otwierając Zielony Jazdów na nową dziedzinę sztuki, postaramy się sprawdzić, jaki potencjał wyzwala w czytelnikach krytyczna lektura nawet krótkich form literackich. Czytając "z bliska" wybrane opowiadania i fragmenty, zapytamy, na ile literatura inspiruje sprzeciw wobec nowych form kolonializmu, przemocy oraz wykluczenia ekonomicznego, nadmiernej eksploatacji przyrody czy konsumpcjonizmu. Będziemy też pytać o skomplikowane relacje między płciami i gatunkami oraz nierówności między umownym centrum a peryferiami. Te założenia chcemy realizować w formie swobodnej wymiany myśli między uczestnikami niedzielnego cyklu. Pamiętając o wspólnej etymologii ekonomii i ekologii (gr. oikos, czyli "dom"), postaramy się o gościnną, domową atmosferę śniadań.
 
Zeskanowane teksty lektur można otrzymać, pisząc na adres e-mail: bliskoksiazki@gmail.com

 

12.00 – 13.00  Warsztaty teatralne dla dzieci "Teatranki - Teatr Naturalny. Natura teatralna: Coś za coś"

Prowadzenie: Wiktoria Siedlecka-Dorosz i Magdalena Szpak

Coś za coś
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy wizyta w sklepie lub na straganie to jedyny sposób na zakupy? Czy za wszystko trzeba płacić pieniędzmi? Kiedyś ktoś miał kury, a nie miał krowy więc zamieniał jajka na mleko. Szewc naprawiał buty rolnikowi i dostawał za to ziemniaki. A Ty lubisz się wymieniać? Na ostatnich zielonych teatrankach powymieniamy różne dobra, niekoniecznie materialne.

Obowiązują zapisy; przyjmowane do piątku do godz. 15.00, e-mail: bilety@instytut-teatralny.pl

 

13.00 – 15.00 Warsztaty dla dzieci: Zielony dom - Pracownia Mech

Prowadzący warsztaty: Anka Zawadzka i Jan Dowgiałło

Zielone domy. Opowiemy o budowaniu przy użyciu zieleni - domach z zieloną fasadą, dachem, albo ukrytych w terenie. Przy użyciu tektury i zieleni zbudujemy miniatury domków.
Tegoroczny cykl warsztatów, które Pracownia Mech poprowadzi dla Zielonego Jazdowa, mają na celu przybliżenie tematu budownictwa ekologicznego, z zastosowaniem materiałów naturalnych i zieleni. Dzieci zaciekawimy tematem ekologii poprzez zabawę i wspólne wykonywanie miniaturek domków, a także opowieści o budownictwie naturalnym w różnych zakątkach świata. Dla dorosłych proponujemy zdobycie nowych umiejętności - podzielimy się sposobami budowania form użytkowych z materiałów naturalnych i z recyklingu.

Pracownia Mech: Anka Zawadzka (architektka i socjolożka) i Jan Dowgiałło (architekt) działają na wielu polach takich jak: ekobudownictwo, urbanistyka, ogrodnictwo, meble miejskie, instalacje i interwencje. Projektują, budują i eksperymentują w duchu zrównoważonego rozwoju, chętnie stosując naturalne bądź recyklingowe materiały i energooszczędne rozwiązania. Współpracowali w latach poprzednich 2012-13 przy projekcie Zielony Jazdów, min. projektując upcyklingowe instalacje i prowadząc warsztaty. Również zaprojektowali i zrealizowali wraz z Igą Kołodziej i Pauliną Sulimą Ogród Zmysłów na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Oboje należą do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego. www.pracowniamech.pl

Zapisy e-mail: anka@ankazawadzka.com

 

  
 


Zielony Jazdów jako projekt ekologiczny nie używa materiałów drukowanych. Prosimy o wsparcie w tym przedsięwzięciu i pomoc w kolportażu informacji.

Wszystkie wydarzenia w ramach Zielonego Jazdowa są nieodpłatne. Zapisy na warsztaty pod adresem e-mail: zielonyjazdow@csw.art.pl


Więcej:
www.csw.art.pl/zielonyjazdow3
www.facebook.com/ZielonyJazdow


Uwaga: Przez cały czas trwania projektu podczas weekendów przestrzeń parkingowa przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie zamknięta dla samochodów. Serdecznie zapraszamy na rowerach.Organizatorzy: Fundacja Sztuka i Współczesność, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ZIELONY JAZDÓW jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawa

Partnerzy instytucjonalni: Ambasada Szwajcarii, The British Council, Fundacja im. Henricha Bölla, Instytut Cervantesa

Partnerzy: whamaku.pl, Qchnia Artystyczna, Fundacja ZACZYN, Fundacja Wybieram Zdrowie, Instytut Teatralny / Teatranki, Instalacje Art Bistro, Pępek sztuki, INT Language Solutions, Kwartalnik RZUT, Miejsce Spotkań Warszawa

Patroni medialni Zielonego Jazdowa: TOK FM, Co Jest Grane, Kukbuk, GaGa, Purpose, Ładnie Naprawię, Zwykłe Życie, Popmoderna, Qlturka, Ekonomia Społeczna, Ekologia.pl

Patroni medialni CSW: TOK FM, Elle Decoration, KMag, Label, Aktivist, Purpose, artinfo.pl, Stolica 

  

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline